Fínska sauna či infrasauna: Podľa čoho si vybrať domácu saunu pre vás?
O tom, že má saunovanie výrazne pozitívne účinky nielen na fyzické ale aj psychické zdravie, dnes už málokto pochybuje. Naopak sa tento trend stáva čoraz obľúbenejšou formou príjemného relaxu a vyčistenia mysle pre stále väčšie množstvo ľudí.
Sauna v pohodlí domova? Prečo nie
Patríte aj vy medzi vášnivých saunistov a rozhodli ste sa zaobstarať si saunu aj do vášho domova? Domáca sauna je skutočne skvelý nápad. Okrem toho, že posilníte svoje zdravie a užijete si nikým nerušený relax v pohodlí vášho domova, kedykoľvek budete chcieť, v konečnom dôsledku ešte aj ušetríte. Odpadá vám totiž platenie za vstupné, cestovanie a zakúpené občerstvenie, čo sa v priebehu času dorovná vstupnej investícii a následne sa už budete dostávať len do plusu.
Navyše dnes už nie je žiadny problém nainštalovať saunu nielen do domu či záhrady, ale rovnako aj do bytu, v prípade že to váš priestor umožňuje.
Medzi najobľúbenejšie typy sáun v domácom prostredí určite patria fínske sauny a infrasauny. Zaujíma vás, aké sú ich výhody, použitie a v čom spočívajú ich rozdiely? Čítajte ďalej, dozviete sa viac.
Ako tieto sauny vyzerajú a čím sa na prvý pohľad líšia
Fínska sauna: ako vyzerá a funguje
Fínska sauna patrí medzi klasické suché sauny. Je to vlastne rôzne veľká miestnosť vyrobená výlučne z dreva, respektíve je ním celá obložená, vyhrievaná špeciálnou saunovou pecou. Tá býva ešte obložená saunovými kameňmi, ktoré sa môžu zalievať vodou pre zvýšenie vlhkosti. Ideálne teplota v takejto saune je od 85-110°C a vlhkosť by mala byť nad hodnotou 15 percent.
Prečo je infra sauna tak trochu „iná“ sauna
Infra sauna, v správnej terminológii vlastne infrakabína, sa od klasických sáun výrazne líši tým, že funguje na úplne odlišnom princípe. Zatiaľ čo pri klasických saunách dochádza k zahrievaniu organizmu a poteniu kvôli vonkajšiemu zdroju tepla, ktoré pôsobí na povrch tela, v infrakabíne prechádza tzv. infražiarenie pod kožu, (do hĺbky približne 0,4 - 4 cm) a telo je tak ohrievané infračervenými lúčmi priamo z vnútra.
Aj spôsob saunovania sa vo fínskom a infra kabáte výrazne líši
Ako naplno využiť potenciál fínskej sauny:
Ideálny spôsob ako naplno využiť potenciál fínskej sauny na ľudský organizmus spočíva v kombinácií okamžitého striedania vysokých a nízkych teplôt. Konkrétne ide o zahriatie tela vďaka vysokej teplote v saunovej izbe a následným ochladením sa studenou vodou, či už v bazéne s ľadovou vodou, vedrom ľadovej vody či studenou sprchou.
Ideálny saunovací rituál by vo fínskej saune mal vyzerať takto:
Pred saunou je potrebné osprchovať sa, ale zároveň sa doporučuje dôkladne vysušiť. Suché telo sa začne potiť skôr ako mokré a saunovací proces bude efektívnejší
Do sauny vstupujeme nahý bez plaviek (1. vysoká teplota nie je vhodná pre tento typ textílie, 2. materiál plaviek bráni pokožke dýchať a obmedzuje ozdravný účinok saunovacieho procesu)
Na miesto, kde si sadneme či ľahneme, položíme plachtu. Má dve funkcie: chrání nás pred priamym teplom horúceho dreva a zároveň chráni drevo pred naším potom.
V saune by sme ideálne mali byť v jednom kole 8-15 minút. Samozrejme ak so saunovaním začíname, počet minút znížime tak, aby nám to bolo príjemné. V každom prípade platí, že telo zbytočne neprepíname, nevypláca sa to.
Po saune sa osprchujeme a následne si vyberieme dostupnú možnosť schladenia sa. Znova platí, že ani v tomto telo neprepíname, akceptujeme nastavenie svojho tela a podľa toho nastavíme dĺžku v studenej vode.
Nasleduje odpočinok. Vždy dva krát tak dlhý ako doba v saune. Veľmi dôležitý krok, ktorý je dobré nepodceniť.
Celý tento proces môžeme opakovať niekoľkokrát. Ideálne sú však tri kolá. Heslo tri krát a dosť platí aj v saune. Je to tak akurát na to, aby sa prejavili všetky pozitívne účinky saunovania a zároveň sa to neprepísklo.
Priebežne je dôležité nezabúdať na pitný režim a dopĺňať tekutiny. Ideálne s obsahom minerálov.
10 minút a šup do studenej vody? Kdeže, v infra saune to chodí inak
Tento klasický saunovací postup a teda striedanie tepla, chladu a odpočinku v spojení s infrasaunou nečakajte. Namiesto toho vás čaká príjemné pomalšie a „mäkšie“ prehriate organizmu v maximálnej teplote 40-60°C, ktorá sa dosahuje v priebehu 15 minút. Celý proces by mal ideálne trvať približne 30 maximálne 40 minút.
40 minút v saune? S infrasaunou úplne v pohode
Infrasauna je v porovnaní s klasickou fínskou saunou menej fyzicky náročná, prehriatie organizmu prebieha miernejším spôsobom a je vhodnejšia pre ľudí, ktorí vysoké teploty až tak dobre nezvládajú. Keďže infračervené žiarenie má schopnosť preniknúť do pokožky bez toho, aby sa muselo ohriať aj okolné prostredie, môžete pri saunovaní jednoducho regulovať teplotu tak, aby pre vás bola príjemná. Stačí pootvoriť dvere alebo použiť stropný ventilátor.
Samozrejme aj pri infrasaune je ideálne, ak ste nahí a pod sebou máte plachtu z rovnakých dôvodov ako pri klasickom saunovaní.
V tomto sa zhodujú: Oba typy sáun majú na ľudský organizmus výrazne pozitívne účinky
Oba typy sáun posilňujú obranyschopnosť organizmu a výborne poslúžia ako prevencia proti bežným respiračným ochoreniam ako je chrípka či nachladnutie. Rovnako majú pozitívny vplyv na krvný tlak, podporujú látkovú výmenu, dodávajú energiu a zbavujú únavy.
Pri fínskej saune dochádza vďaka silnejšiemu poteniu k výraznejšej detoxikácií a vylučovaniu toxínov z tela. Infrasauna zase spúšťa v tele procesy, ktoré urýchľujú hojenie rán a popálenín. Zároveň, obe sauny výrazne napomáhajú v chudnutí a tiež majú významný vplyv na zlepšeniu spánku.
Možné riziká: Saunovanie sa neodporúča tehotným ženám, osobám so srdcovými problémami a problémami s tlakom, osobám, ktoré požili alkohol či iné omamné látky